מגיע לכם! אילו סוגי גמלאות אפשר לקבל?

רבים מהאנשים נעזרים בשורה של גמלאות ורבים מהאנשים זכאים לקבל גמלה (כזו או אחרת), אך כלל לא מודעים לכך. כאן נעצור לציין שבאופן כללי גמלה היא תשלום שזכאים לו, אם בגין פגיעה, סטטוס, או שירות שניתן, כאשר ביטוח לאומי הוא הגוף הראשי שאחראי על חלוקת הגמלאות. כך למשל יש גמלה שניתנת בגין יציאה לפנסיה, יש גמלת נכות, דמי לידה, דמי אבטלה, דמי מילואים, דמי פגיעה בעבודה וכדומה. אז אלו סוגים קיימים וכיצד ניתן להשיגם? כל המידע מוגש עבורכם כאן.

גמלת נכות כללית

מדובר בגמלה שניתנת לאנשים עד לגיל פרישה מטעם ביטוח לאומי. גמלת נכות כללית היא קצבה חודשית שניתנת לכל מי שחלה, נולד עם מום, או עבר תאונה שפגעה בכושר ההשתכרות. על מנת להשיג גמלת נכות כללית יש להוכיח שכושר העבודה נפגע, משימה שאינה תמיד פשוטה. כמו כן, יש לקחת בחשבון שהגמלה עשויה להיות זמנית, בהתאם לשיפור שחל במצב הרפואי. באופן כללי נציין שתנאי הזכאות מתייחסים למי שאינו עובד, או למי שעובד כשכיר/עצמאי והכנסתו נמוכה ב60% מהגובה של השכר הממוצע. במקביל, קיימים לא מעט תנאים שנוגעים לאחוזי הנכות, כך שהדברים עשויים להישמע מסובכים. עם זאת, אין צורך להיות בקיאים בנושא, אלא רק למלא טופס בקשה ולעבור בדיקה רפואית. חושבים שלא מיציתם את הזכאות שמגיעה לכם? יש לערוך בירור יותר מעמיק.

גמלת ילד נכה

אם אתם הורים לילד נכה, טוב לדעת שייתכן שמגיעה לו קצבת ילד נכה. פה נחדד שהקצבה עשויה להגיע עבור מגוון נרחב של תרחישים. עבור ילדים שסובלים מבעיית התנהגות קשה, עבור ילדים שסובלים מאלרגיה ברמה חמורה, עבור ילדים שסובלים מאפילפסיה, שיש להם בעיות בדרכי הנשימה, שנזקקים להשתלה, שיש להם ליקוי שמיעה או ראייה וכדומה – הרשימה בהחלט ארוכה. כאן ראוי לדעת שלצד תשלום חודשי, גם עשויים להיות זכאים למגוון הטבות נוספות, כגון סייעת במוסד הלימודי, הנחה בארנונה ועוד.

 

 

 

 דמי אבטלה

רבים נעזרים בשלב כזה או אחר בדמי אבטלה. על מנת להיעזר בכך נדרשים לעמוד בכמה תנאים. ראשית יש להיות תושבי המדינה, שנית יש להיות בין גיל 20 ל67 ושלישית יש להוכיח הפסקת עבודה, כולל פיטורים, הפסקת עבודה מרצון, או חל"ת כפוי. כאן נציין שכל סוג של הפסקת עבודה משפיע על מועד תחילת קבלת התשלום. לצד כל זאת, יש להשלים את הזכאות באמצעות התייצבות בשירותי התעסוקה ויש להוכיח תקופת אכשרה. באופן כללי הכוונה היא שיש להוכיח מינימום 12 חודשי עבודה מתוך 18 חודשי עבודה אחרונים, אם כי משבר הקורונה כופף במעט את הנתונים המזכים. פה ראוי לדעת שבכול הנוגע לעצמאיים ולבעלי שליטה בחברה, הסיפור שונה לגמרי.

דמי חופשת לידה

דמי חופשת לידה מיועדים עבור אישה עובדת שיוצאת לתקופת היריון, לידה והורות. ראוי לדעת שדמי הלידה יכולים להינתן לאם או לאב, כאשר מדובר ב15/8 שבועות, תלוי בתקופת החודשים שעליה שולמו דמי ביטוח לאומי לפני הפסקת העבודה. פה ניתן למצוא מגוון היבטים נוספים, כגון תקופת הארכה, פיצול תקופת הזכאות, קצבה ייעודית עבור יולדת נכה, מענק אשפוז וכדומה.

שלל גמלאות לצד 4 קטגוריות

לסיכום נציין שלצד הגמלאות שציינו, יש כמה נוספות, ולצד התנאים שציינו, יש נהלים מוסדרים שדורשים יישור קו. כמו כן, באופן כללי ניתן לומר שקיימים ארבעה סוגים של גמלאות. יש "גמלאות ארוכות מועד" שניתנות למי שיצא משוק העבודה לתמיד. יש "גמלאות מחליפות שכר" שניתנות למי שאינו יכול לעבוד באופן זמני. יש "הבטחת הכנסה" שמיועדת לסייע כלכלית למי שעובד, אך שאינו מגיע לשכר המינימלי, ויש "קצבאות ילדים" שניתנות להורים לילדים. שווה להישאר מעודכנים!

נגישות