סיפורו של האסטרונאוט הישראלי: על אילן רמון ואסון מעבורת החלל

אילן רמון נולד ב 20 יוני 1954 ברמת גן. בשנת 1972 החל את שירותו הצבאי בקורס הטייס של חייל האוויר, אותו סיים כחייל מצטיין. בזמן שירותו הצבאי לקח רמון חלק בשורה ארוכה של התקפות, על חלקן עד היום חל צו איסור פרסום. רמון היה צעיר הטייסים שהשתתף בתקיפת הכור בעיראק, פעולה נועזת שזכתה להערכה רבה. במשך שירותו הוא צבר יותר מ 4,000 שעות טיסה, כאשר בשנת 1997 עשה היסטוריה כאשר נבחר להיות האסטראונט הישראלי הראשון וזאת בעקבות הסכם שנחתם בין סוכנות החלל נאס"א לבין חיל האוויר.

הישראלי הראשון שנגע בשמיים

ב 1998 עברו אילן רמון, אשתו רונה וארבעת ילדיו לארה"ב לטובת הכנה לקראת המסע לחלל. במשך חמש השנים שבהם שהו בארה"ב התמחה רמון בשורה של מחקרים בתאריך ה 16.1.2003 התרחש השיגור ההיסטורי של מעבורת החלל קולמביה למסע שנערך למשך 16 ימים. בזמן השהות בחלל ביצעו מחקרים שונים ורמון עלה לא פעם לשידור כאן בישראל, וזכה לתגובות אוהדות מצד הציבור הישראלי. אולם, המשימה הסתיימה באסון כבד מאוד וזאת לאחר שהמעבורת התרסקה כאשר הייתה בגובה של 7,000 רגל בעת חזרתה לאטמוספרה. המעבורת התפרקה בעקבות תקלה, וכל שבעת חברי הצוות ובהם גם אילן רמות נהרגו. האירוע נחרט בתודעה הציבורית כאחד האירועים הטראומתיים והכואבים ביותר, לא מעט בשל היותו של אילן רמון איש משפחה למופת.

 

סיפורו של האסטרונאוט הישראלי: על אילן רמון ואסון מעבורת החלל

פעילות הנצחה ענפה

 

לאחר מותו קיבל רמון את אות הערכת הרמטכ"ל וכן מדלית כבוד של סוכנות החלל האמריקאית. משפחתו ובייחוד אלמנתו רונה פעלו רבות לטובת הנצחתו, וזאת באמצעות שורה של מיזמים חברתיים וכן מיזמים שנועדו לקדם את חקר החלל והמדע שהיו קרובים מאוד לבבו של רמון. בשנת 2007 הוקמה אנדרטה לזכרו של רמון בבית הספר הטכני של חייל האוויר בעיר באר שבע וכן שורה של ערים בישראל החלו לקדם פרויקטים להנצחה בדמות בתי ספר שנקראו על שמו וכן פרויקטים חברתיים שנועדו להנציח את הפעילות הענפה שלו בעבור עם ישראל. בחייל האוויר נהוג לספר רבות על אילן רמון ועל המבצעים הנועזים בהם לקח חלק, ובעבור פרחי טייס הוא  מעורר השראה – בייחוד בשל התעוזה אותה הפגין וכן הכישרון הרב שלו ליצור קשרים חברתיים שהפכו אותו לדמות אהובה ויקרה מאוד במשפחת חייל האוויר.

לסיכום, אילן רמון נחשב לאחת הדמויות המוכרות והאהובות ביותר ע"י הציבור הישראלי, ולא בכדי. בחייו הספיק אילו רמון לעורר השראה ופורצת דרך בתחום המדע, חלל ועשייה חברתית שעד היום וגם לאחר מותם הטראגי של בנו אסף ז"ל ואשתו רונה ז"ל ממשיכה לפעול במלוא הכוח, מתוך מטרה להנציח את משפחת רמון ואת העשייה הענפה שהפכה אותו ואת משפחתו לדמויות נערצות בכל בית בישראל.

נגישות