מדברים מורשת: הכול על התרבות והמנהגים של תאילנד

חושבים שאתם מצטיינים בנימוסים והליכות? כדאי שתחשבו שוב, כי הנורמות החברתיות שאתם מכירים אינן בהכרח אותן נורמות המקובלות במדינות ובתרבויות אחרות. תאילנד היא דוגמה קלאסית למדינה אסיאתית שבה יש חוקי נימוס בסיסיים שאין שום סיכוי שבעולם שהייתם יודעים אותם, אילולא הייתם חיים בעצמכם במדינה. לכן, אם אתם מתכננים טיול בתאילנד בקרוב ואתם רוצים להימנע מפדיחות מיותרות, כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא בו ריכזנו עבורכם כמה חוקי הליכות ונימוסים בסיסיים שיש רק בתאילנד.

החיוך שלכם שווה הכול

תאילנד ידועה, ולא בכדי, בתור מדינת החיוכים, ולמזלכם זהו כנראה הכלל הכי פשוט ומהנה לביצוע. אחת הדרכים להבעת כבוד בסיסי כלפי הזולת בתאילנד היא על ידי חיוך, אפילו כלפי זרים. החיוך מבטא הערכה וחיבה כלפי האדם שעומד מולכם, והוא מהווה ערך חשוב במסורת התאילנדית והבודהיסטית. תוכלו למצוא במרכז למטייל תאילנד מידע נוסף על תרבות, מורשת ומנהגים במדינה האקזוטית, מאחר שמדובר במרכז המעניק שירותים המונגשים בשפה העברית לקהל הישראלי בכל רחבי תאילנד.

אמרו שלום

אמירת שלום בתאילנד אינה מסתכמת בביטוי מילולי, אלא בתנועה של הצמדת ידיים וקידה קטנה. תנועה זו נקראת וואי (Wai) והיא הדרך המקובלת ביותר לומר שלום בתאילנד. חשוב לדעת שמומלץ גם לענות בתנועת וואי כאשר אתם מקבלים אחת, אחרת זה עלול להיחשב כגסות רוח מצידכם. כמו כן, דעו כי ככל שהידיים שלכם ממוקמות גבוה יותר, כך התנועה מכובדת יותר. כברירת מחדל, תוכלו לעשות את התנועה כשהידיים נמצאות בגובה האף, אך אם אתם רואים אדם מבוגר או איש דת, כמו נזיר, מומלץ להגביה את התנועה.

הנמיכו את הטונים

אם אתם נמנים על אלה שמדברים בקול רם, אנחנו ממליצים לכם כבר מעכשיו לנסות ולהתרגל לדבר יותר בשקט. בתרבות התאילנדית, צעקות, עצבים או כל צורה של אובדן קור רוח הוא מצב מביש ולא מכובד. יתרה מזאת, אתם עלולים לפגוע מאוד באדם הנמצא מולכם, גם אם ממש לא התכוונתם לכך. המלצה שלנו – השתדלו לדבר בשקט ובנועם.

 

 

אל תבזו את הדת ואת משפחת המלוכה

אף על פי שאין דת רשמית בתאילנד, כ-93% מאזרחי המדינה מזדהים עם דת הבודהיזם מזרם הטהרוואדה והיא קדושה מאוד עבורם. לפיכך, חשוב מאוד שלא תגידו שום דבר בגנות הדת הבודהיסטית ולא לצחוק או לזלזל בה, אחרת אתם עלולים לפגוע מאוד במקומיים. כמו כן, במדינת תאילנד קיים שלטון מונרכי וארוך שנים, ועליכם לזכור כי בני משפחת המלוכה מורמים מעם. מה זה אומר? השתדלו שלא לומר או לעשות שום דבר שעלול להתפרש כלעג, זלזול או ביקורת כלפי בני המשפחה או כלפי השלטון, משום שזה לא רק לא מכובד ולא ראוי, אלא שביזוי סמלי המלוכה הוא עבירה על החוק והעונש בגינו הוא מאסר של 7 שנים. באותה מידה, אנחנו ממליצים לכם גם שלא לפתח שיחות עם המקומיים על הממלכה, ובמיוחד לא לדבר איתם על רכילות צהובה כמו שהמלך גירש את פילגשו מהארמון, כי אתם עלולים להביך את האדם שאתם מדברים עמו.

הראש והרגליים

בתאילנד, הראש נחשב לאיבר הכי קדוש והכי חשוב בגוף. לכן, מקובל שלא לגעת בראש של אף אחד, גם זה מכוונה טובה, אחרת אתם עלולים להעליב ולפגוע מאוד. נוסף לכך, בדיוק כשם שהראש הוא איבר קדוש, הרגליים הן דווקא האיבר הטמא ביותר בגוף והתאילנדים משתדלים לשמור עליהן כמה שיותר קרובות לאדמה. מה הכוונה? חשוב מאוד שלא תיגעו בחפץ של אף אדם עם הרגליים שלכם ושלא תפנו את כפות הרגליים שלכם לכיוונו של אדם כלשהו או לפסל של בודהה, כי מדובר בפגיעה חמורה מאוד במסורת ובערכים של תאילנד.

סיכום

לסיכום, תאילנד היא מדינה בעלת מורשת עשירה, מעניינת ואותנטית. לכן, אנחנו לחלוטין ממליצים לכם ללמוד מעט על תאילנד לפני הטיול הבא שלכם. תבלו!

נגישות