המובחרים לטייס: כל מה שצריך לדעת על הקורס שישנה את חייכם

אם יש לכם חלום להיות טייסים בצבא ואתם לא מוכנים לוותר עליו בשום מצב, אתם צריכים לקרוא את המאמר הבא. מה זה קורס טיס, איך מתקבלים לקורס הזה, כמה זמן הוא נמשך ואיך עוברים את המיונים? כל מה שצריך לדעת על הקורס שישנה לכם את החיים.

מה זה קורס טיס?

קורס טיס הוא הקורס הארוך ביותר בצה"ל שבמהלכו הצבא מכשיר את פרחי הטיס במגוון רחב של מגמות שונות הקשורות לתחום הזה, כמו טייסי קרס, טייסי מסוקים, טייסי תובלה ועוד. מדובר בוודאי בקורס הכי אינטנסיבי שצה"ל מעביר את החיילים שלו, אך אולי גם הקורס הכי מבוקש. הקורס עצמו הוא מורכב מאד ולכן פרחי הטיס חייבים להגיע כמה שיותר מוכנים אליו. כאן תמצאו הכנה לקורס טיס, מומלץ להתרשם מהמידע הזה לפני שניגשים לקורס.

איך מתקבלים לקורס טיס?

כל מי שרוצה להתקבל לקורס טייס חייב לעבור סדרה רחבה של מיונים שכוללת בין השאר מבחנים פסיכוטכניים, מבחני כושר, מבחנים פסיכולוגיים ומבחני היגיון. בנוסף, יעברו המועמדים לקורס מגוון רחב של בדיקות רפואיות מדוקדקות שבוחנות את הפרטים הכי קטנים שיש, זאת על מנת להבטיח שכל מי שיעבור את הקורס יהיה כשיר במאת האחוזים. השלב הבא הוא שלב גיבוש שאורך 6 ימים וגם במהלכו יעברו המועמדים סדרת מיונים מרוכזת וממוקדת.

בתוך כך, אנחנו יכולים לציין שכל מי שמועד לקורס הוא מועמד בעל הנתונים האישיים הכי גבוהים שיש ורק מי שיסיים את המיונים הללו בהצלחה יוכל להתחיל את הקורס. אגב, חשוב לציין כבר עכשיו שרק אחדים מפרחי הטיס באמת עוברים את הקורס בהצלחה, מיד נסביר למה.

 

 

כמה זמן נמשך הקורס?

קורס טיס הוא הקורס הכי ארוך בצה"ל מכיוון שהוא אורך 3 שנים קשות מאד שבמהלכן יעברו החיילים הכשרה להיות טייסים, קצינים וכן לימודי תואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון. לאחר הקורס הזה פרחי הטיס מתחייבים לשרת 7 שנים בקבע, כך למעשה צה"ל מחזיר את ההשקעה הלו על הקורס הארוך וההכשרה האינטנסיבית. כפי שאתם ודאי מבינים, מדובר בקורס ארוך ואינטנסיבי מאד וזו בדיוק הסיבה שרק מעטים צולחים אותו.

מה עושה מי שעבר את קורס הטיס?

לאחר הקורס כל חניך שסיים אותו בהצלחה ישרת בתפקיד התואם את תחום ההתמחות שלו. חניכים שהוכשרו להיות טייסי קרב ישמשו כטייסי מטוסי קרב, חניכים שהוכשרו כטייסי מסוקים מתפקדים במשימות של חילוץ והצלה, טייסי התובלה יובילו את הלוחמים ואת הציוד שלהם הן באימונים והן בקרב ועוד. בסופו של דבר צה"ל ידע לייעד אתכם לתפקיד שבו תתרמו הכי הרבה, כזה שגם הולם את הכישורים שלכם.

איך מתכוננים למיונים של הקורס?

ראשית נציין שהמיונים מורכבים וקשים מאד ולכם כל אחד מכם חייב להכין את עצמו כמה שיותר על מנת להגדיל את הסיכוי לעבור אותם בהצלחה. כיום יש מגוון רחב של ערכות הכנה למיונים לקורס טיס וככל שתתרגלו את המיונים הללו בבית, כך הסיכוי שלכם להתקבל לקורס טיס הוא גבוה יותר. בסופו של דבר אנחנו מדברים פה על אתגר שמשלב גם את הפן המנטלי ואם לא תגיעו מוכנים מנטלית למיונים הללו לא עשיתם בזה שום דבר.

לסיכום

אין ספק שקורס טיס הוא אולי הקורס הארוך והקשה ביותר שצהל מעביר את החניכים שלו, אך אם אתם לא רוצים לוותר על החלום אנחנו מציעים לכם להכין את עצמכם למיונים לקורס כמה שיותר טוב.

נגישות