האם אתם יכולים לשלוט בהם – ועד המשמעות ביהדות: כל מה שרציתם לדעת על חלומות

אחד מהנושאים המרתקים והמסקרנים ביותר בעולם הוא ללא ספק נושא החלומות שנותר תעלומה בעיני רבים. למעשה, חלום הוא סוג של פעולה מנטאלית המתבצעת בזמן של שינה עמוקה, כאשר חשוב להבין כי מדובר בתופעה כלל עולמית שמתרחשת הן אצל מבוגרים, ילדים, בני נוער ואפילו בעלי חיים כמו כלבים וחתולים. למרות שהחלום הוא חזותי, לא פעם מעורבות בו גם תחושות כמו למשל חוש הראייה, ריח ואפילו מימוש. הנושא של חלומות כמו גם הפירוש שלהם מעסיק רבים, ולכן בחרנו להציג את כל המידע שצריך לדעת אודות עולם שיש לו גם משמעות בעולם היהודי.

מסוגלים לזכור את החלומות שלכם? ובכן, מדובר בחלימה מודעת

אצל רבים מהחולמים לא נשאר זיכרון כאשר מתעוררים, אולם תופעה שאינה מוכרת לציבור הרחב היא חלימה מודעת. חלימה מודעת היא מצב די נדיר שמתרחש אצל כ-50% מהמבוגרים, אולם אצל ילדים חלום צלול מופיע באופן ספונטני וללא תכנון מראש. חלימה מודעת היא שונה מחלום רגיל מאחר ובמסגרת של חלום מהסוג הזה, האדם מודע לכך כי הוא חולם ובהתאם לכך גם לחקוק את החוויה של החלום בזיכרון ובתודעה, וזאת למרות חוסר היכולת לשלוט על מהלך החלום. מחקרים שנערכו לאורך השנים מצאו כי אין השפעה לחלימה מודעת על המצב הנפשי, אולם במקרים של סיוטים או מצב רגשי רגיש, החלום שמתרחש בשלב העמוק של השינה יכול לשמש כאמצעי טיפול בעבור מבוגרים שמאובחנים עם פוסט טראומה, כחלק מהליך טיפולי המתבצע במסגרת של טיפול CBT.

 

 

משמעות החלום בראי היהדות

מעל ל-90% מהמבוגרים שנבדקו במחקרים שעסקו בשינה דיווחו כי הם יכולים לזכור את החלום, וזאת לאחר שהעירו אותם משלב שינה שנקרא REM – שינה עמוקה. גם היהדות מתייחסת לנושא של חלומות ולפירוש, אולם בניגוד לחוקרים ופסיכולוגים שרואים בחלום כהעלאת תכנים מתת מודע, היהדות וחכמי התורה קבעו כי לחלומות אין שום השלכה משמעותית על מאורעות שמתרחשות בחייו, ובמידה ואדם חש במצוקה או באי נוחות כתוצאה מחלום אותו חלם, מדובר בכפרת עוונות. אולם, חז"ל טענו כי לחלום יש קשר בין האדם לבין אלוהיו, בעקבות ביטוי פנימי של הקשר החזק בין האדם לבוראו, בעקבות חלומות רעים של דוד המלך, אולם גם כחלק מחיזוי של העתיד.

מהם החלומות השכיחים ביותר?

היכולת לחלום היא יכולת שאומנם נבדקה באופן מדעי, אולם מאז ועד היום חוקרים לא הצליחו להבין לעומק מדוע החלומות מופיעים בתדירות ובעוצמה משתנים. יחד עם זאת, חוקרים מצאו כי מבוגרים כמו גם ילדים חווים קשת רחבה של תחושות ורגשות בזמן שלב של שינה עמוקה, כאשר ברשימה של חלומות נפוצים ניתן למצוא בין היתר: אובדן או מציאה של כסף, אנשים מהעבר שנפטרו או חיים, סיטואציות לא מוכרות, אובדן של שיניים, הופעה בעירום ועוד. כאן תוכלו למצוא עובדות מרתקות בנוגע לחלומות שלא רק יעשירו לכם את הידע אלא גם יאפשרו לכם לצלול לעבר עולם מסתורי ומרתק המתרחש בזמן שינה עמוקה, בין אם באופן מודע או באופן לא מודע.

לסיכום

היכולת לחלום היא יכולת שמתחילה עוד בגיל הינקות, וממשיכה עד לגילאים מבוגרים יותר. בנושא הזה רב הנסתר על הגלוי, אולם ניתן בהחלט לומר כי תהליכים שונים המתרחשים בזמן החלום ולאחריו יכולים להוות סממן לאירועי עבר או אירועים עתידיים מרגשים. פירוש חלומות הוא עולם ומלואו המשלב לא רק אלמנטים של מסתורין אלא גם לא מעט חשיבה המתרחשת בזמן חלימה מודעת אשר מהווה הזדמנות להעמיק ואף לטפל במצבים רגשיים מורכבים.

נגישות