הכול על טייס הקרב יובל אפרת

טייס הקרב יובל אפרת נחשב לאחד הטייסים המוכשרים שפעלו בשורות חייל האוויר, וזאת בשל פעילות ענפה שבה לקח חלק ואף זכה בעיטור המופת היוקרתי. יובל אפרת נולד בשנת 1938 לזוג עולים מגרמניה. בשנת 1956 התגייס לצה"ל והשתלב בחייל האוויר, עד לתפקיד היוקרתי של טייס קרב. יובל אפרת נחשב לטייס אגדי שלקח חלק משמעותי בפעולות לחימה מסוכנות, גם כאשר היה במצב מסכן חיים. למעשה, בזמן מלחמת ששת הימים לקח טייס הקרב יובל אפרת חלק פעיל ובמסגרת הפגזה בה לקח חלק נפצע באופן קשה מאוד. הרופאים שטיפלו בקרסול המרוסק שלו הציעו לכרות, אולם אפרת סירב בכל תוקף ולאחר כשישה חודשים של שיקום אינטנסיבי הצליח לחזור לפעילות מבצעית שוטפת. בזמן הקריירה הענפה שלו הצליח טייס הקרב המהולל להשתלב בשורה של מבצעים – מבצע דוידקה, מבצע פונטיאק ומבצע קינוח שכולם נחשבים עד היום למבצעים מוצלחים שבהם הצליחו בטייסת להגשים את מטרות הלחימה. במהלך הקריירה שלו כיהן כמפקד טייסת 114 וכן כמפקדת טייסת 114 ולקח חלק פעיל בשלוש מלחמות: מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה וכן מלחמת יום הכיפורים.

הכול על טייס הקרב יובל אפרת

פעילות ענפה גם מעבר מחוץ לגבולות הצבא

לאחר שהשתחרר משירות צבאי מפואר שבמסגרתו גם זכה בעיטור המופת השתלב יובל אפרת בתפקיד קברינט אל על. בנוסף, לקח חלק פעיל בהכשרה של דור העתיד של חייל האוויר במסגרת שירות המילואים שלו. במהלך הקריירה הענפה שלו ולאחריה החליט יובל אפרת לכתוב את ספרו המראה אשר מגולל את סיפור חייו של יובל החל מתקופת הנעורים ועד אשר התקבל לחייל היוקרתי ביותר בצבא הגנה לישראל. לא מדובר בעוד ספר זיכרונות אלא ספר שמאגד סיפורי גבורה לצד התמודדות לא פשוטה לאורך הקריירה הצבאית, כל זאת בשפה קולחת ועם שימת דגש על אפשרות לבחון את החיים ואת העוצמות של אדם שמצליח לצמוח מתוך תהומות של כאב, כולל חיבור לתופעות רוחניות משמעותיות שהשפיעו על פועלו לא רק כטייס אלא גם כאדם. הספר מהווה הזדמנות בעבור כל אחד לשאוב השראה מאדם שהצליח להגשים את השאיפות המקצועיות והאישיות שלו. הספר הוא רב מכר ונחשב עד היום לספר פורץ דרך שהצליח לסחוף אחריו המוני קוראים נלהבים.

לסיכום

טייס הקרב יובל אפרת נחשב עד היום לאחד הטייסים הדגולים והטובין ביותר שפעלו בחייל האוויר. הוא נפטר בשנת 2017 בגיל 78 והותיר אחריו משפחה אוהבת וכן דורות של חיילים אשר גדלו על סיפורי הגבורה שלו ושל פקודיו, כאשר במותו השאיר גם את ספרו שעד היום הוא בעל משמעות אדירה לציבור כאן בישראל שרוצה לשאוב השראה וחוזק כתוצאה מסיפורו האישי של יובל אפרת, טייס קרב מעוטר ואדם משכמו ומעלה שפעל בחירוף נפש למען הגנת המולדת במסגרת תפקידיו.

נגישות