קוראים ספרי צבא: את "צבעוני ארבע" כבר קראתם?

כמדינה בעלת היסטוריה צבאית מרתקת, אין ספק כי ספרי הצבא מהווים הזדמנות לציבור הכללי להעמיק בתחום ולקרוא אודות מבצעים פורצי דרך בהם היו מעורבים גיבורי ישראל. אחד מהספרים המובילים בקטגוריה הזו הוא הספר "צבעוני ארבע" אותו כתב האלוף בדימוס גיורא רום. רום נחשב לאחד מהטייסים המובילים והמקצועיים ביותר אשר פעלו במדינת ישראל ואף זכה בתואר אלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר. ספרו עוסק באירוע הדרמטי שהתרחש ב 11 לספטמבר 1969 ובמסגרתו נפצע צבעוני ארבע אותו הטיס בזמן מלחמת ההתשה. בשפה רגישה ועם שימת דגש על התמודדות אנושית מרגשת במיוחד מספר רום אודות סיפור נפילתו בשבי המצרי ולאחר מכן השיבה הביתה. חוסר השליטה אותו חווה לצד החוויות האישיות שלו בזמן שהותו בשבי היא זו שהופכת את הספר שלו לאחד הספרים הנמכרים ביותר בקטגוריה של ספרי צבא, ועל כן מדובר בקריאת חובה.

קוראים ספרי צבא: את "צבעוני ארבע" כבר קראתם?

רב מכר שכל ישראלי צריך לקרוא

הספר יצא לראשונה לאור בשנת 2008 אולם בשנת 2015 יצאה לאור המהדורה המורחבת אודות סיפורו של רום. כאמור, רום הוא גיבור ישראל אשר נפל בקרב ושוחרר לאחר כשלושה חודשים תמורת כ 70 שבויים. ספרו הפך לרב מכר, לא מעט בזכות חשיפה אישית ומרגשת במיוחד אודות הקושי ממנו סבל בזמן תקופת השבי לצד העינויים הקשיים אותם עבר, גם לאחר שעבר ניתוח חירום בעקבות נחיתת החירום אותה ביצע במסגרת הגיחות הרבות שלו בשטחי האויב ואשר הפכו אותו לטייס מוביל שזכה לשבחים בעקבות פעילותו כמו גם עוצמות הנפש אותן הפגין. מדובר ברב מכר אותו כל ישראלי צריך לקרוא, לא רק בשל החשיבות של הבנת הסיפורים מאחורי המלחמות אלא גם בשל היכולת ללמוד ולקבל השראה מטייס מהולל שהצליח כנגד כל הסיכויים לשרוד ולספר את סיפורו. ספרו צבעוני ארבע תורגם לשלוש שפות ואף זכה בשנת 2009 בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. ברבות השנים זכה הספר בספרים נוספים ואף זיכה את אלוף רום בסדרת הרצאות בנוגע לסיפורו הידוע מאוד במסורת הצה"לית ובוודאי בחייל האוויר של מדינת ישראל.

לסיכום, אם אתם בדיוק מחפשים ספר שיכניס אתכם לעבר העולם הצבאי ויספק לכם הצצה אודות התנאים של חיילים שמצאו עצמם בשבי, הספר של האלוף בדימוס גיורא רום הוא הספר בשבילכם. מעבר למרכיב האנושי המרגש, האתוס הצבאי וכן היכולת של רום לספר את סיפורו בשפה נגישה ותוך שימת דגש על חשיפה של קורות חייו הן אלו שהופכות את ספרו פורץ הדרך לרב מכר. הספר יצא במהדורות חדשות וניתן גם לרכוש אותו במתכונת של ספר דיגיטלי. על כן, מדובר בהזדמנות מצוינת להעשיר את הספרייה שלכם וליצור מערך שבמסגרתו גם אתם תוכלו להצטרף לאלפי הקוראים של הספר צבעוני ארבע.

נגישות